Compliance (megfelelési) szakjogász

A képzés indítója: Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar
Képzés helye: Debrecen, Kassai út 26.
Szakfelelős: Prof. Dr. Szikora Veronika, egyetemi tanár
Az online jelentkezési lap ide kattintva érhető el
A jelentkezés feltétele: osztatlan jogász mesterképzési szakon (korábban egyetemi szintű képzésben) szerzett oklevél és jogász szakképzettség
Jelentkezési határidő: 2024. szeptember 15.
A képzés tervezett indítása: 2024. október 1.
Az oktatás formája: személyes jelenlét
Képzési idő: 2 félév (levelező tagozat)
Önköltség: várhatóan 190.000 Ft / félév
Megszerezhető végzettség: Compliance (megfelelési) szakjogász LL.M

A képzés célja

A képzés célja, hogy a résztvevők átfogó elméleti és gyakorlati tudást szerezzenek minden olyan kérdést illetően, amely a compliance témaköréhez köthető. A képzés célja ennek érdekében egyrészt a compliance szervezettel és tevékenységgel összefüggő átfogó elméleti és gyakorlati ismeretek megszerzése; másrészt annak egyes részterületeire – így különösen a pénzügyi és adójogra, bankjogra, fogyasztóvédelemre, vállalatok ellenőrzésére, költségvetési szervek ellenőrzésére, büntetőjogi compliance-re, környezetjogi compliance-re, adatvédelmi és munkajogi compliance-re – vonatkozó szabályozási keretek és jó gyakorlatok megismerése, valamint a compliance tevékenység gyakorlásához szükséges kompetenciák elsajátítása; kellő gyakorlat szerzése a kommunikáció- és kérdezéstechnika, valamint a konfliktus- és stresszkezelés alapjai terén.

Emellett a képzés célja még, a hosszú távú fenntarthatóságot szolgáló, felelős, etikus és innovációra nyitott vállalatirányítás támogatása, a compliance szakemberek szemléletében és a vállalati működésben való meggyökereztetése. A tervek szerint a képzés a hazai compliance szakirányú továbbképzések között új, iskolateremtő képzés lesz, amely compliance vezetők gyakorlatorientált, komplex szemléletű képzését kívánja megvalósítani. Kiemelt cél a közjó szolgálatán alapuló, az üzleti etikát és felelősséget középpontba állító, a stratégiát, a működési struktúrát és gyakorlatot, valamint a szervezeti kultúrát egymással összhangban kezelő vállalatirányításban résztvevő compliance funkció működtetésének elsajátítása. A képzés elő kívánja segíteni a Debreceni Egyetem és a debreceni vállalatok együttműködésének, az innovációs ökoszisztémának az erősítését.

Kinek ajánljuk a képzést?

A célközönséget azok a szakemberek jelentik az ország egész területéről, akik vállalatoknál (nagyvállalatoknál vagy a kis- és középvállalkozásoknál egyaránt), magán- vagy közszférában tevékenykednek.

Minden, a compliance témakörével összefüggő területen – így többek között a vállalatoknál, hitelintézeteknél és pénzügyi vállalkozásoknál, állami vagy civil szervezeteknél, európai uniós intézményeknél, nemzetközi szervezeteknél, nemzetközi nem kormányközi szervezeteknél dolgozó állami köztisztviselők, közalkalmazottak, az intézmények, szervezetek vezetői és munkatársai munkaterületén – a szakképzés során megszerzett jogi tudás és gyakorlati ismeretek segítségével hatékonyabban tudják ellátni a speciális compliance-ismereteket igénylő feladataikat.

A képzés által megszerezhető tudás

A szakon végzett ismeri és megérti a compliance-hez kötődő elméleti és gyakorlati ismereteket, a kapcsolódó jogintézmények elvi hátterét és a gyakorlati működés fajtáit; elsajátítja a compliance jogszabályi kereteit, annak gyakorlati megvalósításához szükséges ismereteket; az elmélet mellett gyakorlati tudással is rendelkezik; ismeri a compliance fogalmi készletének, elméletének, módszerének meghatározó alapelemeit; ismeri a vonatkozó nemzetközi és európai uniós dokumentumok elveit, mechanizmusait; ismeri a compliance egyes speciális szabályozási és működési logikáit, a szakjogi terminológiákat; továbbá ismeri a compliance szabályozási kereteit, védelmi mechanizmusait hazai szinten.

A képzés során megszerzett ismeretek, kompetenciák birtokában a szakirányú továbbképzési szakon végző képes lesz a compliance munka során felmerülő problémák felismerésére és kezelésére; alkalmazni a compliance legfontosabb terminológiáit, eljárásrendjét az azokkal összefüggő feladatok végrehajtása során; felismerni és kezelni a compliance kockázatokat, alkalmazni a gyakorlatban a compliance ismereteket; alkalmazni a compliance munka során alkalmazandó jogszabályokat; az elméleti ismereteket a konkrét jogi szakterülethez kapcsolni és a gyakorlatban alkalmazni; biztosan kezelni a compliance-terminológiákat; alkalmazni a konfliktuskezelési, stresszkezelési és kérdezési technikákat; valamint felismerni a jogilag releváns információkat a compliance területén.

Főbb kurzuscsoportok

  • Compliance-alapismeretek; jogi személyek és egyéb szervezetek vezetőinek felelőssége.
  • Pénzügyi és adójogi compliance; vállalati compliance; büntetőjogi compliance; munkajogi compliance; környezetjogi compliance; adatvédelmi compliance.
  • Bevezetés a kommunikáció és kérdezéstechnika gyakorlatába; a konfliktus- és stresszkezelés alapjai; hazai és nemzetközi jó gyakorlatok.

A képzés mintatanterve

 

I. szemeszter

Tantárgy neve

óraszám

számon-kérés módja

kredit

elmélet

gyakorlat

Általános compliance ismeretek

6

 

koll.

3

Etika, szociáletika és vállalatirányítás

6

 

koll.

3

Munkajogi és adatvédelmi compliance

4

2

koll.

4

Szervezeti kockázatok értékelése és kezelése; Compliance eszköztár

4

2

koll.

3

Stratégiai gondolkodás

4

2

koll.

3

Minőségmenedzsment és Vállalati compliance kultúra

6

 

koll.

4

Új jogi szakmák születése/1 Digital Compliance 

4

2

gyak.j.

3

Új jogi szakmák születése/2 LegalTech 

5

3

gyak.j.

3

Compliance a gyakorlatban - esettanulmány, terepgyakorlat I.

2

6

gyak.j.

4

 

41

17

 

 

Óraszám/kreditszám (szemeszterenként)

58

 

30

 

II. szemeszter

Büntetőjogi compliance

6

 

koll.

3

Versenyjogi és fogyasztóvédelmi jogi compliance

6

2

koll.

4

Pénzügyi és adójogi compliance

6

 

koll.

3

Fenntarthatóság és compliance

6

 

koll.

4

Konfliktuskezelés, pszichológia és kommunikáció

 

6

gyak.j.

3

Speciális compliance szerepek és kockázatok

4

2

koll.

3

Compliance a gyakorlatban - esettanulmány, terepgyakorlat II.

2

6

gyak.j.

4

Szakdolgozat (felkészítő, egyéni konzultáció)

 

10

 

6

Záróvizsga

 

 

 

 

 

30

26

 

 

Óraszám/kreditszám (szemeszterenként)

56

 

30

Rövidítések: k=kollokvium, b=beszámoló, gy=gyakorlati jegy, ai=aláírás)

DE ÁJK = Debreceni Egyetem, Állam- és Jogtudományi Kar

 

Legutóbbi frissítés: 2024. 08. 16. 13:07