Gyakran Ismételt Kérdések

1. Van-e szakosodás az egyetemi évek alatt?

A jogász szak 10 féléves, osztatlan képzés, amelynek keretében az egyéni érdeklődésének megfelelően veheti fel a szabadon választható tárgyakat, írhat tudományos diákköri dolgozatot, évfolyamdolgozatot, szakdolgozatot, továbbá jelentkezhet gyakornoki és tehetséggondozó programokra, valamint pályázhat ösztöndíjakra. Ezen lehetőségek az egy-egy szakterületen történő elmélyülést szolgálják.

2. Van-e átjárás a szakok között? Van-e átjárás a nappali és a levelező tagozat képzési formái között?

A hallgató kérelmére nappali és levelező tagozat között tagozatváltás engedélyezhető. Tagozatváltás és szakváltás esetén költségtérítéses/önköltséges képzésre vehető át a hallgató. Levelező tagozatról nappali tagozatra csak akkor kérhető átvétel, ha a hallgató a DE ÁJK mintatanterve szerint előírt kreditpontok legalább 1/3-át még nappali tagozaton tudja teljesíteni. Tagozatváltás és szakváltás a tanulmányok során egyszer kérhető. Különös méltánylást érdemlő esetben, kivételes méltányosságból a Tanulmányi Bizottság másodszori tagozat- vagy szakváltást is engedélyezhet. Az a hallgató kérheti a tagozat- vagy szakváltást, akinek nincs a DE ÁJK-n fennálló pénzügyi tartozása.

Bővebb információ: https://mad-hatter.it.unideb.hu/portal/displayDocument/id/5360106

3. Lehetséges-e átvétel másik intézményből?

A DE Állam -és Jogtudományi Karára az a hallgató vehető át, - akinek a hallgatói jogviszonya nem szünetel, hallgatói jogviszony megszüntetésének esetei vagy fegyelmi büntetésként alkalmazandó kizárás feltételei nem állnak fenn, és - megfelel a kar által a szabályzatában foglaltaknak. A mesterképzésben hallgatói jogviszonnyal rendelkező hallgató átvételi kérelméről egyéni elbírálás alapján első fokon a kar dékánja dönt. Átvételre az előző szorgalmi időszak végétől az őszi félévre vonatkozóan szeptember 15-ig, a tavaszi félévre vonatkozóan február 15-ig kerülhet sor. A helyettesített tantárgy és a helyettesítő tantárgy programjának legalább 75%-os egyezése esetén annyi kreditet kell elfogadni, amennyivel a helyettesített tantárgy a szak tantervében szerepel.

Bővebben információ: https://mad-hatter.it.unideb.hu/portal/displayDocument/id/5360106 

4. Ugyanazt tanulja-e egy nappali tagozatos és egy levelező tagozatos hallgató?

Igen, a tananyag ugyanaz, azonban levelező tagozaton a konzultációk óraszáma alacsonyabb, mint nappali tagozaton, így levelező tagozaton nagyobb hangsúlyt kap az egyéni felkészülés és a tananyag önálló elsajátítása.

5. Mennyi időt vesz igénybe a levelezős képzés? Kötelező-e a jelenlét a konzultációkon?

Levelező tagozaton várhatóan kéthetente tartunk konzultációt, amelyek pénteki és szombati napokon vannak, a félév elején kiadott órarendnek megfelelően. Egyes konzultációkat online tartunk, ezt külön jelezve az órarendben. Levelező tagozaton a jelenlét nem kötelező, de a tananyag könnyebb elsajátítása érdekében ajánlott.

6. Mekkora az órateher az első évfolyamon? Tud-e mellette a hallgató diákmunkát vállalni?

A DE ÁJK szakjainak óraterheiről szemeszterenként itt tájékozódhat:

https://madhatter.it.unideb.hu/portal/displayDocument/Dokumentumt%C3%A1r/Oktat%C3%A1s/K%C3%A9pz%C3%A9si%20programok/2024/DE_%C3%81JK_k%C3%A9pz%C3%A9si%20program_2024_2025.pdf

Jogszabály nem tiltja a felsőfokú tanulmányok folytatása mellett munkaviszony létesítését, de nappali tagozaton nem javasolt, a tanulmányok sikeres teljesítésének céljából.

7. Mit tanulnak az első évfolyamos hallgatók?

Első évfolyamon jogász szakon alapozó tárgyakat (például római jog, magyar jogtörténet és egyetemes jogtörténet) és olyan tárgyakat tanulnak, amelyek szélesebb rálátást biztosítanak a jogi pályán ellátandó feladatok megoldásához (társadalomtudományi alapozó ismeretek, közgazdaságtan).

Bővebb információt a mintatanterv nyújt: jogász szakon: https://mad-hatter.it.unideb.hu/portal/displayDocument/id/3930722

Igazságügyi igazgatás szakon: https://mad-hatter.it.unideb.hu/portal/displayDocument/id/3797269

Jogi asszisztens szakon: https://mad-hatter.it.unideb.hu/portal/displayDocument/id/3797271 

8. Van-e lehetőség az oktatókkal előzetesen megismerkedni, betekinteni az egyetemi életbe?

Igen, erre lehetőséget biztosítanak a kari nyílt napok és az őszi félévekben a jogi karon szervezett szakmai tréningek, ahol az érdeklődők a Kassai úti épületben, az egyetemi padsorokban tekinthetnek be az oktatásba. Ezen kívül a jogi kar is képviselteti magát az Egyetem téren megrendezett kétnapos szakmai kiállításon, a DExpo-n, továbbá megismerkedhetnek az oktatókkal a középiskolákban szervezett, kari oktatók által tartott tájékoztató előadások alkalmával is.

9. Van-e szerződés az egyetem és valamely cég között, amelynek keretében gyakornoki helyet, később pedig munkalehetőséget biztosítanak a hallgatóknak?

A DE ÁJK az aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező diákoknak a szakmai gyakorlathoz biztosít lehetőséget, bíróságokkal, kormányhivatalokkal, ügyvédi irodákkal több évre szóló megállapodások alapján.

10. Kinek jár a doktori cím az egyetem elvégzése után?

Doktori címet a jogász szak elvégzése után kapnak a hallgatók.

11. Milyen az elhelyezkedési arány a végzés után?

Az elhelyezkedési arány nagyon biztató, végzett hallgatóink 90-92%-a a szakmájához kapcsolódó munkakörben tud elhelyezkedni a diploma megszerzését követő egy éven belül.

12. Mi az a szakjogász képzés?

A szakjogász képzés legtöbb esetben jogász diplomára épülő képzés, amelyen az érdeklődésnek megfelelő szakterület magasan kvalifikált elméleti és gyakorlati szakemberei tartanak konzultációkat, így mélyíthető el a tudás egy-egy speciális szakterületen (bővebb információ a szakjogász képzésekről: https://jog.unideb.hu/szakiranyu-tovabbkepzesek )

13. Az előző évek ponthatárai hogyan alakultak?

2024-ben a ponthatár nappali tagozaton jogász szakon állami finanszírozással 431 pont, költségtérítéses formában 282 pont volt. Igazságügyi igazgatás szakon a ponthatár állami finanszírozással 371 pont, költségtérítéses formában 225 pont volt. Jogi felsőoktatási szakképzésen állami finanszírozással 388 pont, költségtérítéses formában 228 pont volt a ponthatár.

14. A pontszámítás szabályai (korábbi felsőfokú tanulmányok, diplomák beszámítása)

A pontszámítás alap- és osztatlan képzés, valamint felsőoktatási szakképzés esetén is 500 pontos rendszerben történik.

 

 

15. Mennyi volt az előző évek költségtérítése? Van-e részletfizetési lehetőség?

A költségtérítés 2024-ben jogász szakon nappali tagozaton 285.000 Ft, levelező tagozaton 250.000 Ft volt. Igazságügyi igazgatás szakon nappali tagozaton 200.000 Ft, levelező tagozaton 175.000 Ft volt, jogi asszisztens szakon pedig nappali tagozaton 165.000 Ft, levelező tagozaton 135.000 Ft volt. Van részletfizetési lehetőség.

16. Milyen ösztöndíjakra pályázhatnak a hallgatók?

Az egyes hallgatói juttatásokra az egyes képzési formákban részt vevő hallgatók az alábbiak szerint jogosultak:

a) tanulmányi ösztöndíj és alaptámogatás jogcímeken az államilag támogatott teljes idejű alapképzésben, osztatlan képzésben, mesterképzésben, felsőoktatási szakképzésben részt vevő hallgató részesülhet támogatásban.

b) nemzeti felsőoktatási ösztöndíj jogcímen az alapképzésben, osztatlan képzésben, mesterképzésben részt vevő hallgató részesülhet támogatásban.

c) a szakmai, tudományos, sport és közéleti ösztöndíj jogcímen a teljes idejű alapképzésben, osztatlan képzésben, mesterképzésben, felsőoktatási szakképzésben, illetve doktori képzésben részt vevő hallgató részesülhet támogatásban.

f) a rendszeres és rendkívüli szociális ösztöndíj jogcímeken a szociális juttatásra jogosult hallgató részesülhet támogatásban.

h) szakmai gyakorlati ösztöndíj jogcímen az államilag támogatott alapképzésben, osztatlan képzésben, mesterképzésben részt vevő hallgató részesülhet támogatásban.

Bővebb információ: https://mad-hatter.it.unideb.hu/portal/displayDocument/id/5360115

17. Milyen hallgatói támogatásokat vehetnek igénybe a hallgatók?

A hallgatói támogatások egyetemi forrását képezi:

a) állami támogatás, a Nftv. 84. § (2) bekezdésének a) pontjában meghatározott hallgatói juttatásokhoz nyújtott támogatási keret terhére

b) egyéb támogatás, a központi Működési és üzleti terven kívüli források (saját bevételek) felhasználásával.

Az egyetemi alapítványi támogatások fajtáit és feltételeit az adott kuratórium által jóváhagyott pályázati felhívás tartalmazza, amely megfelel az alapítvány működését meghatározó alapító okiratnak.

Bővebb információ: https://mad-hatter.it.unideb.hu/portal/displayDocument/id/5360115

18. Van-e tehetséggondozás?

Igen, a jogi kar az egyetemi tanulmányok egésze alatt a hallgatóbarát, minőségi oktatás mellett nagy hangsúlyt fektet a tehetséggondozásra is. A hallgatók már az első évfolyamtól tantárgyak szerint oktató mentorokhoz fordulhatnak, akik a további lehetőségeikről is felvilágosítást tudnak nyújtani. Bármikor van lehetőség bekapcsolódni szakkollégiumba, továbbá egy-egy tanszéken folyó tudományos diákköri tevékenységbe, ott dolgozatot készíteni, előadást tartani és később akár önálló tanulmányt publikálni. Mindezeknek keretet biztosít a Debreceni Egyetem Tehetséggondozó Programja (DETEP) is.

19. Van-e lehetőség külföldi ösztöndíj pályázatra, tanulmányútra?

Igen, a Pannónia Ösztöndíjprogram keretében számos pályázati lehetőség nyílik: https://pannoniaosztondij.hu/ .

20. Kik jogosultak kollégiumi elhelyezésre?

Az egyetem rendelkezésére álló, az egyetem által alapított és/vagy üzemeltetett kollégiumi, férőhelyeken szorgalmi és vizsgaidőszakban elhelyezésre jogosultak az egyetem azon hallgatói – az esti és levelező tagozatos hallgatók kivételével –, akik a képzési hely (település) közigazgatási határain kívül rendelkeznek állandó lakóhellyel. Az egyetem rendelkezésére álló, a nem az egyetem által alapított és/vagy üzemeltetett diákotthoni férőhelyeken szorgalmi és vizsgaidőszakban elhelyezésre jogosultak az egyetem azon hallgatói – az esti és levelező tagozatos hallgatók kivételével –, akik a képzési hely (település) közigazgatási határain kívül rendelkeznek állandó lakóhellyel.

A kollégiumokról és a kollégiumi elhelyezésért járó térítési díjakról bővebben itt tájékozódhat: https://mad-hatter.it.unideb.hu/portal/displayDocument/id/5360115

21. Van-e az épületben büfé, menza?

A kari épületben büfé található, ahol kávé, szendvics, üdítő fogyasztható. A jogi kar épültétől 5 perc sétára található a Forest Debrecen, amelynek éttermében széleskörű menü választék áll rendelkezésre.

22. Van-e jogi kari könyvtár?

Igen, a Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár (DEENK), az ország második legnagyobb könyvtára és az egyetem egyik legnagyobb szolgáltató egysége. Hatalmas, több mint 6 milliós állománya nyolc könyvtári egységben, köztük a jogi kar Kassai úti területén is tágas olvasói terekkel és egységes szolgáltatási környezettel várja a felhasználókat.

23. Vannak-e ingyenes tankönyvek, jegyzetek?

Igen, a jogi szakkönyvtárban számos tankönyv, szakkönyv olvasható és kölcsönözhető, továbbá az oktatók az online elérhető e-learning rendszerbe számos tantárgyhoz töltenek fel ingyenesen elérhető tansegédleteket, jegyzeteket.

24. Speciális helyzetű (például látás- vagy hallássérült) hallgatók oktatása

Fogyatékossággal élő hallgató (jelentkező): aki mozgásszervi, érzékszervi vagy beszédfogyatékos, több fogyatékosság együttes előfordulása esetén halmozottan fogyatékos, autizmus spektrum zavarral vagy egyéb pszichés fejlődési zavarral (súlyos tanulási, figyelem vagy magatartásszabályozási zavarral) küzd.

A fogyatékossággal élő hallgatók kedvezményekben részesítése az alábbi fogyatékossági csoportokba tartozásuk alapján történik: a) mozgáskorlátozott hallgató, b) hallássérült hallgató, c) látássérült hallgató, d) beszédfogyatékos hallgató, e) pszichés fejlődési zavarral küzdő hallgató, f) autizmussal élő hallgató.

A fogyatékossággal élő hallgatók előnyben részesítésének szabályairól bővebben itt tájékozódhat: https://mad-hatter.it.unideb.hu/portal/displayDocument/id/3716675

25. Milyen sportolási lehetőség van?

A jogi kar épületétől 10 perc sétára található uszoda, szabadtéri kondipark, illetve a közelben lévő Nagyerdő és az Egyetem téri campus (DEAC pálya) is számtalan sportolási lehetőséget kínál.

26. A Kar megközelítése, parkolási lehetőség

Térkép

Az épületet a Kassai Campuson keresztül, a Laktanya utca vagy a Zákány utca felől lehet megközelíteni.

A kampusz területén a parkolás alapvetően díjköteles. A parkolás első fél órája ingyenes, utána 30 perc 400 Ft, majd 600 Ft/ 30 perc. Ezt elkerülendő, a Zákány utca túloldalán lévő Főnix csarnok parkolóját ajánljuk parkolásra, ahonnan kb. 100 méterre található a kar.

További, a DE-ÁJK felvételivel kapcsolatos kérdését a felvetelideajk@law.unideb.hu email címre várjuk.

Legutóbbi frissítés: 2024. 12. 18. 08:44