Université Paul Cézanne - Aix-en-Provence
Miért és mikor jutott eszedbe, hogy külföldre menj tanulni? Miért pont Franciaországot választottad?
Előző évben, amikor negyedéves voltam, úgy éreztem, egy kis szünetet kell tartanom. Már egy ideje gondolkodtam azon, hogy meg kellene pályázni valamilyen külföldi ösztöndíjat, mert egész életemben Debrecenben éltem és szerettem volna valami újat kipróbálni. Végül azonban mégsem adtam be a pályázatot, mert azt éreztem, hogy nem biztos, hogy végig tudnék csinálni egy félévet bárhol külföldön. Azt, hogy aztán egy egész éves ösztöndíjat nyertem, a véletlennek köszönhetem... és épp azért fogadtam el, mert úgy gondoltam, hogy ez a sors keze. Ugyanis ezt a helyet – egy éves ösztöndíjat Aix-en-Provence-ba – a tavalyi évben valamilyen adminisztrációs hiba folytán nem hirdette meg a Debreceni Egyetem, Aixben viszont várták egy debreceni diák jelentkezését. Júniusban Várnay Ernő tanár úr megkeresett azzal, hogy van ez a lehetőség, és nincs-e hozzá kedvem, döntsek gyorsan, mert minél hamarabb jelentkeznie kell egy diáknak a francia egyetemen. Körülbelül tíz másodpercig gondolkodtam rajta.
Mennyire beszélted a nyelvet, amikor kiutaztál?
Nos, hogy mennyire „beszéltem” a nyelvet... az igazság az, hogy tulajdonképpen semennyire. Viszont másfél évig jártam Petróczi Éva tanárnő francia jogi nyelvi kurzusára, ami nagyon sokat segített az előadásokon. Amikor megérkeztem a kollégiumba az első nap, nagyjából semmit nem értettem, az első előadáson viszont majdnem mindent. Most már lényegesen jobban beszélek, és sokkal több mindent megértek, már nem félek, ha meg kell szólalnom franciául.
Mit kell tudni a városról, ahol laksz, és az ottani egyetemről?
Aix-en-Provence Dél-Franciaországban van, alig több, mint 10 kilométerre Marseille-től, az ország egyik legszebb vidékén. Nyáron nagyon-nagyon meleg van, télen pedig az itthoni időjáráshoz képest szinte tavasz. Valamivel kisebb, mint Debrecen, és igazi egyetemváros. A Paul Cézanne Egyetem (régen Marseille-i Egyetem) több kara is itt van, a jogi karon kívül a közgazdasági kar, a bölcsészkar, a politikai tudományok intézete. A város egyik legnagyobb nevezetessége, hogy itt született és halt meg Paul Cézanne, valamint itt van Franciaország egyik legrégibb temploma. Egyébként az itteni jogi kar állítólag az egyik legjobb Franciaországban. Nagyon sok külföldi diák tanul itt, és nem csak európaiak.
Milyen órákat vettél fel, illetve mennyire más a jogi oktatás az ittenihez képest? Elméleti, vagy inkább gyakorlati?
Az első félévben Alkotmányjogot, Nemzetközi közjogot és Környezetjogot tanultam, a második félévben pedig Európai intézményi jogot, Közösségi anyagi jogot, Nemzetközi közjogot és Nemzetközi környezetjogot tanulok. Az oktatás szerintem nem sokban különbözik az itthonitól, az előadások inkább elméletiek. A szemináriumok viszont többnyire gyakorlatiak, és a diákoknak ezekre minden héten nagyon sokat kell készülniük. A rendszer maga viszont teljesen más, mint nálunk, Franciaországban ugyanis már él az LMD (Licence-Master-Doctorat) rendszer, ami azt jelenti, hogy a diákok az első 3 évben (Licence 1-2-3) az alaptárgyakat tanulják, amelyek mindenkinek egyformán kötelezőek. Ezután ha akarják, folytathatják tanulmányaikat Master képzésben, ami 2 év, ekkor már valamilyen területre szakosodni kell, és az egyes területekre meghirdetett tárgyak közül lehet választani. Ezután jöhet a Ph.D-képzés. Mi, külföldi diákok a Licence és a Master I tárgyak közül választhatunk, bizonyos egyetemek (például a londoni, dublini, müncheni) diákjai azonban a két egyetem közti megállapodások értelmében csak bizonyos tárgyakat tanulhatnak.
Mennyiben más a követelményrendszer, hogyan zajlik a vizsgaidőszak, illetve a vizsgáztatás?
Erre igazán nem tudok válaszolni, mert a külföldi diákokkal szemben nem olyan magasak az elvárások, mint a franciákkal szemben. Mi nem is vizsgázunk együtt a francia diákokkal, és a legtöbb tanár (sajnos nem mindenki...) figyelembe veszi és értékeli, hogy egy idegen nyelven adjuk elő, amit tudunk. Szóval nagyon kedvesek velünk és általában érdeklődnek is, hogy honnan jöttünk és hogy nálunk egy adott jogi kérdés hogyan van szabályozva vagy hasonló. Az nagy hátrány viszont, hogy itt a vizsgákra nem nekünk kell jelentkezni, hanem a tanárok megadják, hogy mely diáknak mely napon kell vizsgáznia, így előfordul, hogy valakinek egy nap három vizsgája van. Az osztályozás úgy történik, hogy maximum 20 pontot lehet elérni, 10 alatti bármilyen pontszám viszont bukást jelent. A sikertelen vizsgát kétszer lehet megismételni. Egyébként az előadások elég fárasztóak, hiszen egy idegen nyelvre kell koncentrálni és jegyzetelni órákig. A Licence tárgyak heti 3, a Master tárgyak heti 4 órásak, az viszont jó, hogy a Licence előadásokon 50 percenként van szünet.
Eddig inkább franciákkal, vagy más országokból érkezett diákokkal ismerkedtél meg? Milyen a kapcsolatod a többi diákkal?
Nagyon nagy előny, hogy kollégiumban lakom, ennek kifejezetten örülök. Így elég könnyű új emberekkel megismerkedni, mindig nagy a nyüzsgés. Én sajnos nem sok franciát ismerek még, mert amikor megérkeztem, nem tudtam jól franciául, és sokan nem beszélnek angolul. Az elején néha nevettek, ha beszéltem velük franciául, de most már jobb. Fantasztikus, hogy mennyi különböző nemzetiségű emberrel van lehetőségem találkozni, akik ugyanannak örülnek és ugyanazon szomorkodnak, mint én; akár Ausztráliából, akár Kanadából, akár Japánból, akár Algériából jöttek. A legjobb barátaim egyébként angolok és amerikaiak.
Mennyire van időd szétnézni Franciaországban, mely városokban jártál?
Időm lenne, csak az utazás nagyon drága... Eddig Avignonba, Cannes-ba és Arles-ba sikerült eljutnom, és januárban Párizsba, ami fantasztikus volt, még sosem jártam ott, de mindig nagyon szerettem volna. A tenger egy Cassis nevű gyönyörű kisvárosban van hozzánk a legközelebb, ott is voltam ősszel, remélem, nemsokára olyan meleg lesz már, hogy oda is lehet menni. Szeretnék Nizzába és Montpellier-be eljutni mindenképp, ezek nincsenek nagyon messze. És persze voltam többször Marseille-ben, nagyon szép város, és hatalmas.
Mennyire más a diákélet az itthonihoz képest?
Azt hiszem, a diákélet mindenhol ugyanolyan, a diákok szeretnek együtt lenni, bulizni, Franciaországban ugyanúgy, mint bárhol máshol. Az igaz, hogy Aixben talán több a kultúrált szórakozóhely, mint Debrecenben... Sok programot szerveznek a diákoknak, hiszen Aixben a tanév alatt több a diák, mint a „nem diák”; szinte minden bár, klub hetente szervez olyan estét, amire egyetemistákat várnak. Van a városban egy szervezet, amely kifejezetten az Aixben tanuló diákok számára jött létre, és rendszeresen szervez utazásokat a környéken, és más programokat. Ami a diákok képviseletét illeti, erről nem igazán tudok, azt tudom, hogy a kollégiumokban léteznek olyan fórumok, ahol az ott lakó diákok elmondhatják, ha valamilyen problémájuk van. Azt hiszem, ha valaki Aixben tanul, unatkozni nem fog, csak azt kell szem előtt tartani, hogy az árak általában sokkal magasabbak, mint nálunk.
Az interjú a Lextrém 2005. februári számában jelent meg.