A tanulmányok finanszírozása

• Az ERASMUS ösztöndíj a külföldi tanulmányi időszak többletköltségeihez történő hozzájárulásnak tekintendő. Egyéni hallgatói ösztöndíj esetében a küldő felsőoktatási intézmény kritériumokat állíthat fel, például a jelentkező tanulmányi eredményére, a fogadó szervezetben használt munkanyelv ismeretére, a motivációra stb. vonatkozóan. Az egyéni ösztöndíjak kiszámítását a célországonként meghatározott maximum összegekre tekintettel a küldő intézmény végzi. A felsőoktatási intézmények bizonyos kritériumokat figyelembe vehetnek az egyéni összeg megállapítása során, így pl. a társfinanszírozáshoz elérhető forrásokat, a kedvezményezett szociális és gazdasági helyzetét, stb.
  • A felsőoktatási intézmény vagy a Nemzeti Iroda a hallgatótól visszakér minden olyan összeget, amelyet nem a szerződésben foglalt rendelkezések szerint használt fel.
  • A külföldi tanulmányi időszak alatt felvett kurzusok követelményeinek nem teljesítése a támogatás részleges vagy teljes visszafizetési kötelezettségét vonhatja maga után. A támogatási összeg visszatérítését nem lehet kérni abban az esetben, ha a hallgatót vis maior körülmények akadályozták a tervezett külföldi tanulmányok elvégzésében. Az ilyen eseteket a küldő intézmény köteles jelenteni, a Nemzeti Irodának pedig minden felmentést írásban jóvá kell hagynia.
  • A hallgató a külföldön töltött időszak folyamán is jogosult az anyaintézménynél kapott tanulmányi ösztöndíjra vagy egyéb hitel folyósítására.
  • Az ösztöndíjat elnyert hallgatónak a kurzusért, amelyre a tanulmányi szerződés vonatkozik, a fogadó intézmény részére semmiféle egyetemi díjat (tandíj, regisztrációs díj, vizsgadíj, könyvtárhasználati díj stb.) nem kell fizetnie. Külföldi tanulmányi időszaka alatt is fizetnie kell azonban a tandíjat az anyaintézmény részére.