Universidade de Santiago de Compostela - Santiago de Compostela
Spanyolország északi részén, az El Camino zarándokút végállomásán elhelyezkedő Santiago de Compostela kedvelt turista paradicsom. A városra jellemző a nyüzsgés, amihez a rendkívül színes diákélet is hozzájárul, ugyanis számos egyetemi kar található itt. A várost nagyságra körülbelül Debrecenhez tudnám hasonlítani. Az óvárost hangulatos szűk utcák jellemzik, gyönyörű középkori épületekkel és persze a zarándokút jelképévé vált Szent Jakab-katedrálissal.
Az időjárás váratlan meglepetésekkel szolgálhat a kiutazóknak, ugyanis Santiago de Compostela Spanyolország legesősebb városa (és szerintem egész Európában kiemelkedő helyet foglal el az évi csapadékmennyiség szempontjából.)A telek hidegek, sok esővel, ezért elengedhetetlen a meleg öltözék (0-10 Celsius között). A tavaszt is hosszú elhúzódó esős időjárás jellemzi, a nyári 25-30 fokos napsütés június elején kezdődik.
Szálláshellyel kapcsolatban a santiagói egyetem honlapja nagy segítségül szolgálhat. A lakhely keresése ugyanis itt és különféle internetes fórumokon keresztül zajlik. A hallgatók többen összefogva lakást/apartmant bérelnek, ahol az adott félévet töltik. A szobák lefoglalása akár már interneten keresztül is megtörténhet, azonban én jobban ajánlom a lakás személyes megtekintését a bérleti szerződés aláírása előtt. (Ez Santiagóba érkezéskor pár napi hostelben történő megszállással megoldható) Az albérlet árak változóak, de általában 150-250 Euro között mozognak. A megélhetés költségei valamivel magasabbak az itthonitól, de az eltérés nem jelentős.
Galíciában a hivatalos nyelv a spanyol és a gallego. Mind az idegen nyelvi kurzuson, mind az egyetemi előadásokon választási lehetőség van, hogy a kettő közül melyik nyelven szeretnének a hallgatóktanulni.A félév megkezdése előtt lehetőség van az egyetem által szervezett idegen nyelvi kurzusra való jelentkezésre. Ez egy szintfelmérő teszt megírásával kezdődik, majd 10-15 fős csoportokban heti kétszer másfél órában történik az oktatás. Az egyetemi oktatás rendkívül magas színvonalú, a Santiagói Egyetem Spanyolország legkiemelkedőbb jogi egyetemei közé tartozik. Az oktatási módszerek különböznek a Magyarországon megszokottól, ugyanis igen gyakorlatiasak az előadások. A legtöbb tárgyból a követelmény nagy hányadát az órára beadandó dolgozatok és kutatómunkák teszik ki, ami beleszámít a félév végi vizsgák eredményébe. Az órák látogatása és azokon való aktív részvétel kötelező, így elengedhetetlen a megfelelő szintű spanyol nyelvtudás. A vizsgaidőpontok az itthoni rendszertől eltérően nem választhatóak. Minden tárgyból egy meghatározott vizsga van biztosítva, amit már a félév elején tudni lehet, és amelytől való eltérés nem megengedett. Az Erasmus hallgatókat spanyol hallgatóként kezeli az egyetem, így semmiféle pozitív megkülönböztetésben nem részesülnek. Éppen ezért ajánlott az előadásokra történő folyamatos készülés és év közbeni szorgalmas tanulás. Az oktatókról azonban elmondható, hogy rendkívül hallgató központúak és segítőkészek.
Érdekességként megemlíteném a spanyol napirendet, ami eléggé eltér az itthonitól. A tanítási órák általában 10 órától kezdődnek. 10:00-13:00-ig van tanítás, munkaidő, majd 13:00-16:00-ig szieszta, amikor az egyetem kihalt, bankok, boltok, trafikok egyaránt zárva vannak. A délutáni tanítási órák 16:00-21:00-között vannak megtartva, vacsorázni pedig 22:00-23:00 magasságában szoktak a spanyolok. Ugyan el van tolódva a napirend a magyarokéhoz képest, de szerencsére az egytől négyig tartó sziesztához nem nehéz hozzászokni.
Erre az óceánhoz közel fekvő kisvárosra jellemző a mediterrán konyha. Télen-nyáron friss zöldségek, gyümölcsök találhatóak a boltok polcain és szintén nincs hiány a jégtálakon fekvő élő tengeri halakból, rákokból, polipokból, kagylókból és egyéb más tengeri herkentyűkből sem. A vendéglátóhelyek jellemzője, hogy az innivalóhoz ’tapas’-t, úgynevezett ’harapnivalót’ szolgálnak fel, amelyet a spanyolok előszeretettel fogyasztanak a kávé, sör, bor mellé.
Szólnék pár szót a szabadidős tevékenységekről is. A külföldi hallgatóknak az ESN nevű szervezet havonta több alkalommal rendkívül színvonalas kirándulásokat, utazásokat szervez. Így híres spanyol, portugál vagy akár marokkói városok is megismerhetőek. Természetesen ezek a kirándulások egyben remek lehetőséget biztosítanak a többi külföldi hallgatóval való barátkozásra, ismerkedésre is.
Ha már Spanyolországról írok, elengedhetetlen, hogy megemlítsem az éjszakai életet és bulikat. Mediterrán néphez méltóan folyamatos nyüzsgés jellemzi éjféltől reggel 7-ig a Santiagót. Ez különösen jellemző a hétvégék közeledtével, vagy ünnepnapokon.„Fiesta”-ból nincs hiány, a spanyolok nagyon szeretnek ünnepelni. Unatkozni soha nem lehet!
A Galíciában töltött négy hónap alatt feledhetetlen élményekkel gazdagodtam. Utólag is nagyon örülök, hogy ebben a spanyol városban tölthettem el egy félévet. Minden Spanyolország iránt érdeklődő hallgatót bíztatok arra, hogy a Santiagói Egyetemet válassza és így megismerkedjen Galícia varázslatos világával.