Sárközy István- ERASMUS beszámoló

Univerza v Mariboru - Maribor

A 2008/2009. tanév első félévét a szlovéniai Maribori Egyetem Jogtudományi Karán töltöttem ERASMUS diákként. Elsősorban azért pályáztam erre az egyetemre, mivel a „szomszédban van”, és nem utolsósorban a városka csodálatos környezetben található: a várost kettészeli a Dráva, hegyek-völgyek ölelik körbe. Szlovéniát is meg szerettem volna ismerni kedvező fekvése (tengerparttól a hegyvidékig minden megtalálható) miatt.

A Tyrševa kollégiumban laktam, amely a Jogi Kartól mintegy 2 percre volt. A kollégiumban kétágyas szobák vannak, csekély felszereltséggel: egy-egy ágy, szekrény, közös íróasztal, polcok. A hűtőszekrény nagy kincsnek számított, mivel azok darabszáma korlátozott volt. (Jó tanács: időben le kell csapni rá, mivel hűtő nélkül elég nehéz a mindennapi élet.) Szintenként egy közös konyhát, két zuhanyzót, négy WC-t és mosdókat találunk. Három hónapig egy spanyol szobatársam volt, a maradék két hónapban egy szlovén kolléga költözött a szobába.

Nagyon sok nemzetiség volt az egyetemen, így pl. csehek, franciák, spanyolok, törökök, finnek, lengyelek, litvánok. Főleg angolul és franciául beszéltem velük. Az egyetemen angol nyelven folyt az oktatás. A tantárgyak közül mindenki megtalálja a számára megfelelőt, azonban a jogi karon viszonylag kevesen voltunk, és csak azok a tárgyak indultak, amelyekre a legnagyobb érdeklődés mutatkozott. A tanárok kedvesek, segítőkészek – érthetően leadták a tananyagot és számon is kérték. A vizsgák kellemes légkörben teltek, egyáltalán nem kellett izgulni amiatt, hogy a nyelvtudás kevés lenne.

A városban kis mérete ellenére sok szórakozási lehetőség van, a legtöbb buli a Bongos és Samsara klubban volt. A kinti ERASMUS mentorok teljes mértékben segítettek a mindennapi ügyek intézésétől a szórakozásig mindenki igényét kielégíteni.

Két nagyobb kiránduláson is részt vettem: az elsőn Szlovénia nevezetességeit néztük meg (lipicai ménes, posztojnai cseppkőbarlang, bledi tó stb.); a másodikon Szarajevóba utaztunk. Felejthetetlen élmény volt a bosnyák várost látni a háború után, olyan volt, mint egy megelevenedett történelemkönyv. Helyben is sokat túráztunk (biciklizés a közelben lévő Pohorje hegyre).

Összegzésképp elmondhatom, hogy egy nagyon tartalmas és élményekkel teli félévet hagytam magam mögött Mariborban. Ha tehetném, mindenképp visszamennék – mint ERASMUS diák, vagy mint visszatérő vendég. Annak, aki szereti a szép környezetet, a hangulatos kisvárosokat, mindenképp ajánlani tudom, hogy Mariborban töltse ERASMUS-os tanulmányait.