Balázs Réka- ERASMUS beszámoló

Universidade de Santiago de Compostela - Santiago de Compostela

Erasmus Spanyolországban

Csodálatos 5 hónapot tölthettem Santiago de Compostelaban, Spanyolország Galícia tartományban az Erasmus-ösztöndíj keretében.

Santiago ideális város az erasmusos diákoknak. Alig százezer fős lakossága mellett, rengeteg turista ,,vándorol át”rajta mivel a híres zarándok út, az El Camino végpontjaként is ismert. Személy szerint nagyon megszerettem szűk kis utcáit és a Katedrálisából eredő pozitív energia is mindig magával ragadott. Az időjárás –mivel különösen közel fekszik az óceánhoz- elég változó volt, és főként esős, de ez sosem szegte kedvünket.

A tanulmányokat illetően a jogtudományi karhoz volt szerencsém, ahol hasonlóan szigorúan vették a követelményeket, mint itthon, és egyes tanárok nem is kivételeztek velem, annak ellenére, hogy nyelvtudási szintem, - főleg a kezdetekben- nem volt jobb egy erős kezdőnél. Szerencsére ez a rengeteg fordításnak és kint kötött barátságoknak köszönhetően megváltozott.

Mind itthon, és a spanyolországi koordinátortól is rengeteg segítséget kaptunk, de bárkinek, aki jelentkezik tudnia kell, rengeteg papírmunkával jár egy Erasmus-diák élete. Problémáink is akadtak, de mindig megoldottuk, pl. változtatni kellett a Learning Agreement-ünkön, egyezteti az otthon lévő tanárokkal stb. Sajnos nem tudtam végezni a mintatanterv szerinti évben, ami azért is történt, mert kötelező tárgyakat nem tudtattam elfogadni a küldő egyetemmel és a vizsgaidőszak is egybe esett a két országban, így szinte ellehetetlenült, hogy Spanyolországban 5, itthon pedig 6 vizsgámat egy időszakban teljesítsem. Utólag sem bánom persze, hogy így alakult, ma is ugyanúgy elindulnék.

Azóta napi szinten használom mind az angol és spanyol nyelvet is, ami szerintem kifejezetten előny a jövőmre nézve. Hazajövetelem óta meglátogatott egy kínai és egy belga barátom is, nyáron pedig én utazhattam el Dél-Amerikába egy barátom segítségével, mindannyijukat az Erasmus során ismertem meg.

Rengeteg helyre sikerült eljutnom kint tartózkodásom alatt is, mivel szinte minden héten csoportos kirándulásokat szerveztek külföldi diákoknak az ESN által (Erasmus Students Network), a környék pedig bővelkedett látnivalókban és meseszép helyekben. A legemlékezetesebb hely számomra Finisterre volt, az ún. ,,világ vége”, méghozzá azért, mert gyalogosan, mint ,,peregrina” (zarándok) tettem meg az utat Santiago-ból indulva, 3 nap alatt.

Ha tehetném, elmondanám minden egyetemistának, hogy ne hagyja ki ezt az életre szóló lehetőséget. Főként, mert a tanulmányi dolgok mellett olyan szintű élettapasztalatot szereztem, hogy úgy érzem bárhol meg tudom állni a helyem a nagyvilágban. Nagyszerű emberekkel találkoztam a világ minden pontjáról, Perutól kezdve Kínáig, megismertem egy másik európai ország kultúráját, és bármi is történik hátralévő életemben, ezt senki nem veheti el tőlem.