Farkas Lilla- ERASMUS beszámoló

Universitetet i Bergen

Én jelenleg nem az Erasmus program keretében tanulok Bergenben, de úgy gondolom, hogy véleményem segíthet döntésetekben. Sajnos Bergenben az élet nem olcsó, így aki Erasmussal jön ide, vagy hozzon magával elegendő (sok) pénzt, vagy keressen itt munkát (nagyon jól lehet keresni). A kollégium (és ez a legolcsóbb szálláslehetőség Bergenben) kb. 66 000 Ft-ba kerül havonta (13-17 m2-ről beszélünk), a buszbérlet (a belváros – és így az egyetem – 25 perc busszal) kb. 12 000 Ft havonta (ellenőrt még nem láttam a 8 hónap alatt, de azt mondják, van).

A koli mellet van egy szupermarket (természetesen a legdrágább fajta), így kényelmesen be lehet szerezni a szükséges dolgokat, de ha valaki szeretné olcsóbban megúszni a táplálkozást, akkor kb. 10 perc sétára található egy LIDL is.

Ami az egyetemet illeti, úgy tartják, hogy a Bergeni Egyetem a világ első 50 egyeteme között van, szóval az oktatás nagyon színvonalas. Az őszi félévben kevesebb (kb. 4), a tavasziban több (kb. 8) kurzust kínálnak angolul. Tavaly a Comparative Private Law című tárgyat választottam, és sikeresen teljesítettem. A tanár egy híres olasz professzor volt érdekes akcentussal, de az órák végig követhetőek voltak. Amit talán érdemes megemlíteni (valakinek negatívum, és van akinek előnyösnek tűnhet), hogy az órák tömbösítve zajlottak, kb. 1 hónap alatt „lement” az összes, és mikor év elején megkérdeztük a koordinátort, hogy addig (október közepéig) mégis mit csináljunk, azt felelte, hogy természetesen a könyvtárba járva készüljünk fel ELŐRE az órákra, hogy majd intelligens kérdéseket tehessünk fel. Ez egyébként is jellemző a norvég oktatásra, bár úgy hallottam, hogy más karokon azért talán rendszeresebben vannak előadások. Ebben a mostani félévben a Copyright nevű tantárggyal „próbálkozom”, ez eddig érdekesebbnek tűnik, bár nem vagyunk egyformák. A professzor nagyon szimpatikus, szerzői jogi kérdésekben nagy szaktekintély, a neve P. Bernt Hugenholtz. Ezek az órák is tömbösítve zajlanak, minden hónapban 2 napon van óra.

Ami a vizsgákat illeti, általában 6 órás, írásbeli vizsgák vannak, amikről persze ki lehet jönni, ha az ember hamarabb befejezi. Előfordulhat még olyan is, hogy egy előre elkészített dolgozat (esetleg meg is kell azt védeni) alapján adnak jegyet.

Összességében azt mondhatom, hogy nagyon jól érzem magam itt. Ez az ország tényleg gyönyörű, és mindenkinek csak ajánlani tudom, ha megteheti, töltsön el itt egy, esetleg két szemesztert.

Legutóbbi frissítés: 2022. 07. 25. 12:29