Semsei Ágnes- ERASMUS beszámoló

Julius-Maximilians-Universität (Würzburg)

2009. szeptember eleje óta tanulok Würzburgban, a Julius-Maximilians Universität-en. Eredeti tervem az volt, hogy fél évig maradok kint, az ösztöndíjat is 5 hónapra kértem, annyira is kaptam meg. Azonban időközben kiderült, hogy fél év igencsak kevés, és nem csak azért, mert az Erasmusos élet önmagában véve is felejthetetlen és megismételhetetlen, hanem mert sajnos az időbeli eltolódások miatt 5 hónap alatt szinte lehetetlen levizsgázni a kinti illetve az otthoni egyetemen is. Így amikor felmerült a hosszabbítás lehetősége, egy percig sem gondolkoztam rajta. Nem lehet szavakkal teljesen átadni azt, amit egy külföldi fél- illetve egy év jelent. Ezt át kell élni. Teljesen más kultúra, más világ, nemcsak a hétköznapi, hanem az egyetemi életet is tekintve.

Würzburg egyetemi város, és ennek köszönhetően nagyon diákcentrikus (például a tömegközlekedés egész félévben ingyenes a diákok számára). Az egyetemi tanárok nagyon segítőkészek a külföldi diákokkal, nagyon rugalmasak. Az órák látogatása nem kötelező, a katalógus szót nem ismerik. Azonban én mégis mindenkinek azt ajánlom, hogy külföldiként mindenképpen járjon be az előadásokra, mert anélkül igen nehéz egy idegen nyelven levizsgázni.

Aki itt szeretne tanulni, annak a kollégiumot ajánlanám, ugyanis a legtöbb Erasmusos hallgató és a németek java része is kollégiumban lakik (azt pedig szerintem mondanom sem kell, hogy a színvonal igencsak eltér a magyar színvonaltól, pozitív irányban). A város nagyságát tekintve körülbelül akkora, mint Debrecen, mégis az embernek olyan érzése van, mintha egy milliós nagyvárosban élne, legalábbis a szórakozási lehetőségeket tekintve.

Oldalakon keresztül tudnám sorolni a pozitívumokat, de fontosnak tartom, hogy pár szót írjak a felmerülő a nehézségekről is. Aki vállalja, hogy fél- vagy egy évet külföldön tanul, annak igencsak át kell szerveznie az otthoni egyetemi életét. A német tanév október közepén kezdődik, a vizsgák februárban vannak, és a nyári szemeszter április közepén indul újra, a vizsgák júliusban és azt követően vannak. Azt tanácsolom azoknak, akik Németországban szeretnének tanulni, hogy halasszanak egy évet, vagy csak a legfontosabb tárgyakat vegyék fel otthon, ugyanis elég nehéz párhuzamosan végezni a két egyetemet, legfőképp az időbeli eltolódások miatt. Otthon már javában folyik a vizsgaidőszak, amikor itt még előadások vannak, majd amikor otthon épphogy vége a vizsgáknak, itt kezdődik minden elölről. Sajnos ez a része a dolgoknak nem teljesen megoldott. Az Erasmusos diákok egyéni tanrendet kapnak, ám ez önmagában véve igen kevés a problémák megoldásához.

A többi külföldi országból érkezett diák csodálkozva hallgatta, hogy nekünk szinte semmilyen tantárgyat (az Európa jogon, Kriminológián és egyéb pár szabadon választható tárgyon kívül) nem fogadnak el itthon, hiszen nekik minden egyes tantárgyat beszámítanak a hazai egyetemükön, így elég egy helyen vizsgázniuk.

Mindezt leszámítva azonban én mindenkinek azt ajánlom, hogy ne habozzon, hanem vágjon bele! Én személy szerint nagyon élveztem, és még jelenleg egy fél éven keresztül élvezhetem is az Erasmusos élet adta lehetőségeket. Akinek kétségei vannak afelől, hogy megéri-e, annak csak azt tudom mondani, hogy mindenképpen, mert ez egy olyan élmény, amit az ember öregkorára sem felejt el.

Legutóbbi frissítés: 2022. 07. 25. 12:29