Kovács Eszter- ERASMUS beszámoló

Julius Maximilians Universität - Würzburg

Az ERASMUS program keretében a 2008/09-es tanév őszi és tavaszi félévét Németországban, Würzburgban töltöttem (illetve töltöm jelenleg is) a Julius-Maximilians Universität jogi karán.

Az őszi szemeszterben a következő tantárgyakat hallgattam: Kriminologie; Europäisches Gesellschaftsrecht; Binnenmarktrecht; Rechtsdeutsch; Spanisch. Ezekből a vizsgákat is sikeresen teljesítettem. A vizsgák viszonylag könnyen teljesíthetőek, a megfelelő nyelvtudás azonban mindenképpen szükséges. A vizsgák szóban voltak, általában elég részletesen kikérdezték a tananyagot, de egyáltalán nem nevezném teljesíthetetlennek.
A nyelvtanulásra rendkívül sok lehetőség van. A német mellett az egyetemen is hallgatható többek között a spanyol, az olasz és az angol nyelv. Ezen kívül az ún. Sprachzentrum (Zentrum für Sprachen) kínálatát is érdemes megnézni, ahol számos nyelvtanfolyam között válogathatnak a diákok. Az aktuális szemesztert megelőzően vannak intenzív nyelvtanfolyamok, de a szemeszter folyamán is rengeteg kurzus közül lehet választani minden szinten, a kezdőtől egészen a felsőfokú tanfolyamokig. Ezek általában ingyenesek, maximum a könyv kerül pénzbe. Azonban olyan kurzusok is vannak, amelyekért fizetni kell, ezekről a Zentrum honlapján, illetve a Sprachzentrumban (am Hubland) beszerezhető brosúrákból lehet tájékozódni.

A diákoknak a közlekedés kb. 40€ egy szemeszterre, amelyet a beiratkozási díjjal együtt vonnak le a megadott bankszámlaszámról. Ez az összeg később (majdnem teljesen) visszaigényelhető a Rathausban (Városháza). Ezt egy erre kijelölt űrlapon lehet kérelmezni, amelyet a lakcímbejelentéskor adnak. A városban busz- és villamosközlekedés is van, nagyon könnyű eljutni bárhová. Az utazás a diákigazolvánnyal történik, ezt kell felmutatni a buszokon, ez a bérlet is egyben.

Az én szállásom a Haus Berlin elnevezésű kollégium volt, amely egy nagyon modern, tiszta, igényes hely. Mindenkinek csak ajánlani tudom. A havi bérleti díj 202€ internettel együtt (kétszemélyes apartman). A szobához tartozik saját konyha és fürdőszoba. A kollégiumban a mosás a menzakártyával történik, az ára 1,5 €, a szárítógép használata pedig 1€-ba kerül. Jó kollégiumnak számít az Internationales Haus is.

Az étkezés a legkedvezőbb a menzán (am Studentenhaus). A menza két részből áll, az egyik olcsóbb, a másik drágább, már szinte étterem szintű. A menza nagyon igényes, minden nap legalább 3 féle főételből lehet választani, van vegetáriánus és bioétel is. Külön salátáspult is van, ahol mindenki saját magának válogathatja össze, amit szeretne, egy tányérra, ennek az ára egységesen 2€ körül van. Van ezen kívül leves, különféle saláták, édességek, innivalók. A főételek ára az olcsóbb menzán 2-4€ között mozog, a választott ételtől függően (a drágább menzán kb. 3-5€). Fizetni az ún. menzakártyával lehet, amelyet a beiratkozáskor kap mindenki. A kártyára pénzt feltenni az erre kijelölt automatáknál lehet ugyancsak a menzán (a mosáshoz is ezt a kártyát kell használni). Ezen kívül a szükséges élelmiszert különböző szupermarketekből lehet beszerezni (ALDI, NORMA, KUPSCH stb.), ahol az árak körülbelül megegyeznek a magyarországi élelmiszerárakkal.
Az ERASMUSos diákoknak nagyon sok rendezvény van. A városban rengeteg a fiatal, szinte minden nap van valamilyen program. Rengeteg a szórakozóhely, ezen kívül mozi, színház is van. Érdemes hétvégenként kirándulni a környező városokba: például Stuttgart vonattal másfél óra, Frankfurt 1 óra, Nürnberg szintén 1 óra. Érdemes az ún. Länderticketeket választani, mivel ezek ára nagyon kedvező. Például Stuttgartba Baden-Württemberg Tickettel érdemes utazni (ez érvényes Würzburgig), amelynek az ára 24€ és 5 személy utazhat vele összesen. Ezen kívül van természetesen Bayern-Ticket is, amellyel pl. Nürnbergbe is el lehet jutni. Létezik ún. Schönes Wochenende Ticket is, amely péntektől vasárnapig érvényes. Érdemes ezekről az akciókról tájékozódni a Deutsche Bahn weboldalán.

Sportolásra egyetemi keretek között két helyen is lehetőség van, az egyik a Mergentheimerstraße, a másik a Hubland. Szükség van egy sportigazolványra, amelyet mindkét helyszínen kiállítanak, mindössze egy igazolványkép szükséges hozzá, és 15€-ba kerül. Ez a kártya érvényes az egész szemeszter során. A Sportzentrum által kiadott brosúrából lehet tájékozódni a kártyával ingyenesen igénybe vehető lehetőségekről, valamint azokról, amelyekért fizetni kell (pl. tánckurzusok).

A Würzburgban töltött hónapok felejthetetlen élményt jelentettek számomra. Sajnos az itthoni vizsgáim miatt több hónapot kellett itthon töltenem az ösztöndíj időtartamából. A legtöbb otthoni oktató segítőkész volt a vizsgák letételével kapcsolatban, azonban akadt olyan is, aki nem vette jó néven, ha valamelyik diák ERASMUS ösztöndíjasként külföldön kíván eltölteni egy vagy két szemesztert. Aki ezután pályázik ösztöndíjra, annak sajnos fel kell készülnie arra, hogy a vizsgázás miatti hazautazgatások költségei elég tetemesek lesznek.

Összességében elmondhatom, hogy a fentiekben leírt problémán túl csak pozitívan nyilatkozhatok a Németországban töltött hónapokról. Rengeteg kultúrát és embert lehet megismerni a világ minden tájáról, amely életre szóló élmény. A würzburgi egyetemen nagyon jól szervezetten működik az ERASMUS-program, mindenről tájékoztatást kapnak a diákok. Mindenkinek csak ajánlani tudom Würzburgot.