Kiss Richárd László- ERASMUS beszámoló

Europa Universität Viadrina - Frankfurt

A 2008/2009. tanévben ERASMUS-ösztöndíjasként két félévet tölthettem Németországban, az Europa Universität Viadrina hallgatójaként.

A német-lengyel határnál fekvő várost legkönnyebben Berlinből lehet megközelíteni. A német főváros Ostbahnhof pályaudvarából óránként indul vonat Frankfurt (Oder) irányába. A 60 000 fős város nyugodt és élhető, a tanulást és kutatást a hatalmas egyetemi könyvtár, a kikapcsolódást a város aktív sportélete biztosítja. A helyi diákszervezetek rendszeresen szerveznek buszos kirándulásokat a környékbeli városokba.

Az Europa Universitäten három szakirányban (Jogtudomány (ReWi), Közgazdaságtudomány (WiWi), „Kultúrtudomány” (KuWi)) folytathatja tanulmányait a hallgató. A tanulmányi infrastruktúra jó/kiváló, az egyetem minden épületében vezeték nélküli internet kapcsolat (wifi), minden teremben projektor segíti az interaktív oktatást, amit az oktatók többsége alkalmaz is. Itt kell megemlíteni, hogy a rengeteg, kizárólag az internetről letölthető tanagyag miatt saját internet-kompatibilis laptop beszerzése erősen javallott, nélküle az Europa Universitäten boldogulni nagyon nehéz. A tanulmányi adminisztráció gyökeresen eltér a magyar gyakorlattól, erről, és a tantárgyi követelményekről érdemes minél hamarabb megfelelő forrásból tájékozódni.

Az Europa Universität tekintélyes méretű könyvtára igen figyelemreméltó szakirányú gyűjteménnyel rendelkezik a fent említett három tudományterületen. A jogi részleg a német és a nemzetközi jog minden területére kiterjedően kínál bőséges háttéranyagot. A kutatás kényelmét a termenként elhelyezett fénymásológépek, zavartalanságát külön olvasótermek biztosítják.

A szállás havi 180-220 €, a kaució 200 € környékén mozog. Itt érdemes megemlíteni, hogy a kollégiumi elhelyezést nem az egyetem biztosítja, azt külön kell kérvényezni a szálláshelyeket üzemeltető szervezettől. A szállás tekintetében érdemes jó előre tájékozódni (telefonon, esetleg e-mailben), mert a különböző kollégiumok fekvése és a szolgáltatás minősége a kis árkülönbség ellenére igen eltérő lehet.

Ami az árviszonyokat illeti, az alapvető élelmiszerek és a ruházat olcsóbb, mint Magyarországon, de a szolgáltatások és a gyógyszerek/vitaminok ára rendkívül magas. Ezekből a termékekből érdemes otthon „betárazni”, vagy utólag csomagban küldeni. Más termékek árai a magyar pénztárcához igazodnak, szinte minden ugyanannyiba kerül, mint itthon, így egyedül az euróban való számolás okozhat átmeneti nehézséget. A tömegközlekedés 160 €, de ezért az árért egész szemeszterben bármely tömegközlekedési eszközzel utazhatunk.