Szendrői Anna- ERASMUS beszámoló

Université de Nice Sophia Antipolis - Franciaország, Nizza

A 2012/2013-as tanév első szemeszterét Nizzában töltöttem Erasmus ösztöndíj keretei között.

A választásomnak elsősorban célszerűségi okai voltak, hiszen középiskolás korom óta tanulom a francia nyelvet, s úgy gondoltam, hogy hazai környezetében még jobban elsajátíthatom a nyelvi fortélyokat. Ezen túlmenően nem volt elhanyagolható szempont az sem, hogy Nizza a Francia Riviéra ékszerdoboza, a meseszép környezetnek, a hangulatos óvárosi utcáknak és a mintegy 10 km-nyi tengerpartnak köszönhetően az egyik legélhetőbb francia város.

Nem csupán a város, hanem az egyetem is befogadó a külföldi diákokkal. Az otthoni és a kinti koordinátoroknak köszönhetően könnyen folyt az ügyintézés, s megvalósítható volt az is, hogy a francia tanulmányaimmal párhuzamosan az otthoni tárgyaimat is teljesítsem.

A nizzai egyetemen főleg európa jogi és nemzetközi jogi tárgyú kurzusokat választottam, francia nyelven. Az előadások felépítése hasonlít a hazaiakéhoz, viszont az idegen nyelven történő jegyzetelés elég nagy kihívás az erasmusos diákok számára.

Az oktatók a számonkérések során a külfödiekkel és az otthoni diákokkal szemben azonos elvárásokat támasztanak, így nem árt év közben is tanulni, hiszen ellenkező esetben könnyen arra eszmélhetünk, hogy pár nap alatt kell megtanulnunk az egykori francia gyarmatok dekolonizációjának Verschave ideológiája által megfűszerezett folyamatát.

A vizsgaidőszak egyébként csak két hétből áll, minden tárgyból egy vizsgalehetőséggel, az eredményeket pedig rá másfél hónapra közlik. Úgy gondolom azonban, hogy kellő szorgalommal és energiabefektetéssel teljesíthetőek az elvárások.
Szerencsére nemcsak a tanulás folyamata maradt ilyen emlékezetes. Nizzába nagyon sok Erasmus ösztöndíjas hallgató érkezik a világ minden egyes ponjáról, ami egy rendkívül pezsgő, eseménydús diákéletet eredményez. A mesébe illő monacói éjszakák, a naplementés tengerparti piknikezések vagy épp a környező városok közös felderítése életre szóló emlékek maradtak.

Ennek az öt hónapnak hála nagyon sokat épültem mind szakmai/nyelvi, mind emberi téren -nagyobb felelősségtudatra, önállóságra és toleranciára tettem szert, s életre szóló barátságokkal és felejthetetlen élményekkel gazdagodtam. Az "Erasmus-létet" minden hallgatótársamnak csak ajánlani tudom, garantált, hogy életetek egyik legmozgalmasabb időszakaként fogtok rá visszaemlékezni!