Kiss Szandra- ERASMUS beszámoló

Université de Nice Sophia Antipolis - Franciaország, Nizza

A 2012/2013-as év első szemeszterét a franciaországi Nizza városában töltöttem az Erasmus program segítségével. A Debreceni Egyetem politológia szakáról mentem ki és a fogadó egyetemen is ugyanezen a tudományterületen folytattam tanulmányaimat. Igyekeztem ugyanazokat a tárgyakat hallgatni, melyeket itthon is, így megkönnyítve a saját magam dolgát mind az adminisztráció mind a tanulás terén. Ennek ellenére is úgy érzem nagyon nehéz úgy külföldön tanulni, hogy az ne járjon évvesztéssel. Remélem nekem sikerül.

Szeptemberben érkeztem Franciaországba, ahol ez előzetes ügyintézésnek köszönhetően kollégiumban laktam. Az egyetem mintegy 20 perc sétára volt tőlem, így nem okozott gondot az órák látogatása. A kollégiumi élet bulisabb, mint Debrecenben. Ennek számos oka lehet. Például, hogy mindenki egy ágyas szobában van, így ha nem akarja az estéjét egy 9m2-es szobába zárva tölteni, megy a konyhába a közös főzésekre, vagy a társalgóba TV-zni, asztali teniszezni, csocsózni vagy csak beszélgetni. Én is több barátra szert tettem ennek köszönhetően. Külföldiekre és franciákra egyaránt.

Az órákon való ismerkedés már kevésbé egyszerű, hiszen mindig más csoportokkal volt órám, a tárgytól függően… olykor elsősökkel, másodikosokkal, harmadévesekkel vagy éppen mester szakos hallgatókkal. Tehát minden órán új arcok vettek körül. Ennek ellenére kedvesek és befogadóak voltak mind a diákok mind a tanárok. A vizsgán való követelmények azonban nem voltak csekélyebbek, mint amit egy anyanyelvű diáktól is elvártak- természetesen a nyelvi korlátok figyelembevétele mellett. Sőt a tanárok szorgalmazták, hogy forduljunk hozzájuk bizalommal, ha nehézségünk adódna, és elmagyarázzák az adott anyagrészt.

A szemeszter elején, mikor még az órák sem kezdődtek el igazán,- és még az idő is csodálatosan napsütéses volt- sokat utazgattam, főként Erasmusos diákokkal. A Francia Riviérán minden borzasztóan drága, kivéve a helyi és a távolsági közlekedést. 50-60km-es körzetben el lehet jutni mindenhova 1 euróból… illetve ha vissza is akar jönni az illető még 1 eurót fizetnie kell. Az összeg szinte hihetetlen. Ennek az utazási koncepciónak köszönhetően bejártam a környező kis falvakat, továbbá ellátogattam Cannes-ba és Monacóba is.

Ahogy kezdődött a lehűlés, mert ide, délre is elért ám, elkezdtem egyre szorgalmasabban iskolába járni és tanulni. Pillanatok alatt elérkezett a félév vége és a felkészülés hete (a vizsgák előtti egy hetet így nevezik). Erre az időszakra hazautaztam a családomhoz, így a felkészülést otthon folytattam. Majd a karácsony elteltével és az újév beköszöntével újra visszatértem Nizzába. Két hét alatt kellett teljesíteni a vizsgákat, ami nem egy kényelmes megoldás, de a rendszer itt így működik.

Zárszóként csak annyit mondanék, hogy óriási élmény külföldön tanulni. Használja ki mindenki, aki teheti, biztosan felejthetetlen lesz! Nagy segítség, hogy ehhez anyagi fedezetet biztosít az Erasmus program, így szinte bárki számára elérhetővé válik ez a lehetőség. Jóllehet a család segítsége is elkel, ám okosan gazdálkodva a pénzzel biztosan meg lehet oldani. Utolsó tanácsként azt javaslom, hogy aki kiutazott készítsen rengeteg képet, ezzel megörökítve a csodálatos pillanatokat.