Pálfy Anita- ERASMUS beszámoló

Université Paul Cézanne - Aix-en-Provence

Nagyon szerencsésnek mondhatom magam, hogy az Erasmus program keretében fél évet tölthettem Dél-Franciaországban az aix-en-provence-i jogi karon. Tudni kell, hogy ez Franciaország 3. legelismertebb egyeteme. Idén éppen 600 éves!

Az egyetemi oktatás nagyon színvonalas, az oktatók jó előadók, segítőkészek. Minden előadáson és szemináriumon együtt vagyunk a francia hallgatókkal, így az oktatók általában csak a vizsgán tudják meg, hogy kik jöttek külföldről. Minden vizsga szóban zajlik.

Az Erasmus-koordinátorok mindent megtesznek a diákokért, azonnal intézkednek, segítenek, bármilyen jellegű is a probléma (egyetemi, kollégiumi, banki stb.).

A 2. szemeszterben 48 külföldi hallgató tanult a karon. Többek között olaszok, norvégok, svédek, ausztrálok, hollandok, kínaiak, szlovákok, németek, angolok, portugálok, spanyolok, és argentinok. A vegyes nemzetiségű hallgatókkal beszélgetni csak franciául vagy angolul lehetséges, így a nyelvtanulásra kiváló lehetőséget biztosítanak az oktatáson kívüli közös, saját szervezésű szabadidős programok. A kialakult baráti kapcsolatokon keresztül lehetőség nyílik, hogy bepillanthassunk más országok sajátosságaiba.

A joghallgatókat általában a Cuques kollégiumba szállásolják el, ami nagyon közel, gyalog 10 percre van az egyetemtől. Mindenkinek külön szobája van (ez általában itt minden kollégiumban így van), illetve a felújított részben még saját fürdőszoba is rendelkezésre áll; a konyha szintenként közös.

Franciaország déli része gyönyörű, érdemes bejárni az összes provence-i kisvárost, a falvakat (amelyek busszal, vonattal nagyon jól megközelíthetőek), ráadásul a 26 éven aluliaknak különféle utazási kedvezményeket biztosítanak. Ezt a lehetőséget kihasználva jutottunk el Arles-ba, Cassis-ba, La Ciotat-ba, Martigues-be, Cannes-ba, Nizzába, Monaco-ba. Az egyetem ingyen kirándulásokat szervezett a külföldi diákok részére, például Saint-Tropez-ba, vagy a Gorges du Verdonba.

Mindenkinek csak ajánlani tudom ezt a gyönyörű helyet és környéket!