Rácz László- ERASMUS beszámoló

Johannes Kepler Universität -Linz

Engem ért az a megtisztelő feladat, hogy bemutathatom nektek a karunkon megpályázható Erasmus-ösztöndíjas helyek egyik legszebbikét, Linzet. Ha nyüzsgő világvárosba vágytok, ahol az élet mindennap felpörgetett és rohanó, akkor ez a hely nem nektek való. Ha viszont szeretitek a hangulatos történelmi utcákat, a Duna-parti piknikeket a barátokkal, a természetet, sportolási és kirándulási lehetőségeket, és nem utolsósorban a városi éjszakák sokszínű varázsát a sok kis felfedezésre váró hellyel, akkor bizton állíthatom, hogy ide érdemes eljönnötök.

A város a Duna partján fekszik, egyaránt közel a cseh és a német határhoz. Észak-Ausztria tartományi központja, fejlett út- és vasúthálózattal. Emiatt kiválóan megközelíthető, bármilyen közlekedési eszközt is választotok. Repülőteréről rendszeresen indulnak kedvezményes járatok Londonba, Brüsszelbe, Hannoverbe, Madridba és a Baltikum köztársaságaiba. Ezek – némi előrelátással – jutányos áron vehetők igénybe. A vasúti hálózat egészen kiváló – Bécset például egy óra alatt érhetitek el; számos kedvezménnyel hívogatja az utazni vágyókat. A csoportos jegyekkel hazai pénztárcához mérten is olcsón utazhattok, s nem csak Ausztriában, hanem Dél-Németország és Csehország számos célállomására is.

Linz egy tiszta, rendezett és hangulatos város, magával ragadó hangulatú történelmi belvárossal. Minden zenei ízlésnek megfelelő szórakozóhelyeit csendes történelmi utcák rejtik. Rengeteg sportolási lehetőséggel vár minden érdeklődőt, főként a szabadtéri sportok szerelmeseit. Európa legnagyobb mászófalával is büszkélkedhet, ahol mindenki kipróbálhatja a falmászás élményét. A kollégiumtól tíz perc sétára levő Plesinger-see és Duna-part is számos lehetőséget ad a mozgásra és a pihenésre. A cserediákélet tapasztalatai szerint Linzben még az is belekezd valamilyen testmozgásba, aki korábban megrögzött otthonülő volt.

Érdemes megemlítenem azt is, hogy ha esetleg valakinek nagyon honvágya lenne, akkor vonattal kb. nyolc óra alatt hazajöhet Debrecenbe.

A kollégiumot mindenkinek csak ajánlani tudom, mert sokkal jobb és jutányosabb, mint egy albérlet. A diákélet jelentős része amúgy is onnan szerveződik, mintegy világítótoronyként szolgálva a cserediákság számára. Rendszeresek a kollégiumi bulik, ahol a világ minden részéről érkező fiatalokkal ismerkedhettek meg és köthettek életre szóló barátságokat. A szobák egy- és kétágyasak, külön fürdőszobákkal, internettel és közös konyhával. A kollégiumhoz étterem, ingyenes uszoda és télikert is tartozik. Előnyei közé sorolható az is, hogy mindössze öt-tíz perc sétára van az egyetemtől.

LinzA beilleszkedés meglepően gyorsan és jól megy. Mindenki nagyon kedves és segítőkész. A kinti hallgatói önkormányzat sok hasznos, ötletes programmal segített megismernünk a várost, az egyetemet, és persze egymást is. Rendszeresek az iskolai bulik, amik sajátos és színes hangulatukkal hamar belopják magukat a hallgatók szívébe. Minden külföldi cserediáknak van kijelölt mentora a helybéliek közül, aki segít az eligazodásban. Sok a szervezett kirándulás (München – Oktoberfest, Prága, Krakkó), télen sítábor várja a téli sportok kedvelőit. Kéthetenként nemzetek konyhái estet tartanak, ahol minden nemzet bemutatja saját ételeit. Az egyetemen lehetőség van német és angol nyelvű szaktantárgyak felvételére, valamint a rengeteg nyelvi kurzus (angol, német, olasz, francia, orosz, spanyol - különböző szinteken) közül mindenki megtalálhatja a neki legmegfelelőbbet.

A hónapok észrevétlenül repülnek, és ez idő alatt sok barátot és még több ismerőst lehet szerezni, akiktől szomorú elbúcsúzni a szemeszter végén.

Ez az a hely, ahol nem számít, hogy cseh vagy lengyel ül melletted, vagy éppen törökökkel és brazilokkal táncolsz, mert mindenki ugyanolyan exchange student vagy ha úgy tetszik, austauschende Studentin und austauschender Student.