Ami a hallgatóinknak jár

A Debreceni Egyetemen a legkiválóbb tanulmányi eredménnyel rendelkező hallgatók tanulmányi ösztöndíjban, a kiemelkedő szakmai tevékenységet nyújtó hallgatók pedig ezen túlmenően köztársasági ösztöndíjban vagy kiemelt ösztöndíjban részesülhetnek. Emellett az arra rászorulók egyszeri vagy rendszeres szociális ösztöndíjban részesülhetnek, melynek összege a rászorultság fokától függően változhat.

Karunk nagy gondot fordít hallgatóink szakmai fejlődésének biztosítására, tehetséges hallgatóink teljesítményének ösztönzésére és elismerésére. A Kar évek óta résztvevője a Debreceni Egyetem Tehetséggondozó Programjának. Ösztönözzük és segítjük hallgatóink részvételét a különböző országos és nemzetközi tanulmányi és jogesetoldó versenyeken. Hallgatóink sikeres szereplését az Országos Tudományos Diákköri Konferencián (OTDK) kiemelt feladatunknak tartjuk. Tanszéki koordinátorságot vállalói hallgatóink részére biztosítjuk, hogy bekapcsolódhassanak a tanszékeken folyó szakmai munkába. Hallgatóink teljesítményét a Tudományegyetemi Karok díjai, kitüntetései mellett a Kar saját alapítású Domokos Lajos Díjának adományozásával ismerjük el.

A Debreceni Egyetem jelenleg több mint 4.400 kollégiumi férőhellyel rendelkezik, amelyből 926 Magyarország legkorszerűbb kollégiumában, a jogi kar oktatási központjával szomszédos Campus Hotelben található. A férőhelyek egy részét tanulmányi teljesítmény, másik részét pedig szociális rászorultság alapján osztják el a jelentkezők között (az elsőéveseket kizárólag szociális szempontok alapján veszik fel). Az elmúlt évek fejlesztéseinek köszönhetően a legtöbb debreceni kollégium szobáiban internet-hozzáférést tudnak hallgatóink számára biztosítani.

A Debreceni Egyetem (a nappali tagozatos hallgatók számára kötelező 4 félév testnevelés mellett, mely az aerobictól a labdarúgáson át a vívásig szinte minden sportot lefed) közel 20 sportágban biztosítja a hallgatók számára a sportolás lehetőségét. A Buzánszky Jenő Labdarúgó Egyetemi Kupa éppúgy nyitott az érdeklődők számára, mint a Kamuti Jenő Vívóbajnokság. A jogi kar oktatási központjától 2 percre található a minden igényt kielégítő Debreceni Sportuszoda.

Karunk számos módon kívánja biztosítani hallgatóink gyakorlati tapasztalatszerzését. A képzés kötelező elemét képező szakmai gyakorlatok mellett olyan képzési elemeket is felajánlunk, amelyek segítsége révén hallgatóink másutt meg nem szerezhető kézségekkel és tapasztalatokkal lesznek gazdagabbak. 2004-től a Street Law Program keretében a hallgatók középiskolások számára tarthatnak előadásokat alapvető jogi kérdésekről.

Egyedülálló kezdeményezés az úgynevezett Drogklinika, valamint Alkoholklinika, amelynek keretében hallgatóink elsősorban a középiskolások és egyetemisták körében végeznek jogi felvilágosító munkát a kábítószer- és alkoholfogyasztáshoz kapcsolódó problémák tekintetében. Úgyszintén lehetőséget biztosítunk arra, hogy hallgatóink a „nép ügyvédje” program keretében az arra rászorulók számára ügyvédek irányítása mellett jogi segítséget nyújthassanak. A jogklinika program keretében pedig bírósági tárgyalások szervezett látogatását, illetőleg a tárgyalásokon elhangzottak értékelését is biztosítjuk az érdeklődő hallgatóink számára.

2006 óta Karunk tagja a Senior Lawyers Programnak, melynek keretében minden félévben tapasztalt amerikai vendégoktatók érkeznek egyetemünkre, akik egy-egy témában angol nyelvű intenzív kurzusokat tartanak. A program jelentős segítséget nyújt abban, hogy a hallgatók az angol jogi terminológia elsajátításán és gyakorlásán túl a tárgyalt jogterületeket komplex módon, nemzetközi összehasonlításban vizsgálhassák, és betekintést nyerjenek egy másik jogrendszer sajátosságaiba.

A kar külföldi kapcsolatai rendkívül kiterjedtek. Külföldi jogi karokkal (például Bergen, Bécs, Linz, Würzburg, Granada, Aix-en-Provence, Nizza, Antwerpen, Nagyvárad, Maribor) kialakított kapcsolataink lehetővé teszik, hogy hallgatóink ösztöndíjas külföldi részképzésben vehessenek részt.