Barta Attila: Területi államigazgatás Magyarországon

A kötet a magyar közigazgatás államigazgatási alrendszerének területi szerveiről, az ún. dekoncentrált államigazgatási szervekről szól. A szerző e szervcsoport sajátos fejlődését, valamint az e mögött meghúzódó okokat és következményeket vizsgálja. Bár az elmúlt években a magyar államigazgatás területi szintje jelentősen átalakult, a kérdéskör aktualitását nem csupán ez adja, hanem az is, hogy a terület fejlődését már a rendszerváltás óta folyamatos reformsorozat kíséri. A dekoncentrált államigazgatási szervek vizsgálatának szükségessége a szerző szerint abban ragadható meg, hogy az államigazgatás területi szintje ún. végrehajtó szint, vagyis a központi akarat egységes érvényre juttatása szempontjából nélkülözhetetlen szereppel bír. Működőképessége éppen emiatt nagyban befolyásolja a teljes közigazgatás eredményességét. A szerző fő célkitűzése a könyv megírásával az volt, hogy a nemzetközi folyamatok tükrében bemutassa és értékelje a magyar közigazgatás fejlődésének meghatározó időszakaiban a területi államigazgatást érintő korszerűsítési kísérleteket.