Pápai-Tarr Ágnes: A büntetőeljárás gyorsításáról

Napjainkban a büntetőügyek időszerűségét illetően nagyon sok kritika fogalmazódik meg. Nem véletlen, hogy a büntetőeljárás gyorsításának kutatása mai napig aktuális kérdés. Az eljárást gyorsító szabályoknak a megismerése több szempontból is fontos. Egyrészről segítséget nyújthatnak a jogalkotó számára jövőbeni kodifikációs feladatok tökéletesebb megoldásához. Másrészről a kutatások igyekeznek megtalálni a kényes egyensúlyt az eljárás gyorsításához fűződő érdek és a tradicionális eljárás alapelveinek a sérelme között. Harmadsorban az összehasonlító elemzés hozzájárul egy-egy állam jogi kultúrájának gyarapításához. A szerző a könyvben áttekinti a büntetőeljárás gyorsításának elméleti kérdéseit és főbb rendezőelveit, szembeállítja annak előnyeit és hátrányait. A szerző a hazai szakirodalomban úttörő jelleggel vizsgálja a jogösszehasonlítás módszerével a francia büntetőeljárás gyorsítását célzó jogintézményeket. A könyv elsődleges célja annak feltárása, hogy a francia és magyar jogban alkalmazott jogintézmények mennyire segíthetik a büntetőeljárások időszerűségének javítását.