Gyekiczky Tamás: Újraállamosítás

A kötet szerzője a következő három alapkérdésre keresi a választ: 1. Mi történt az elmúlt 15 évben a civil szférával, ezen belül az idősek otthonaival? 2. Történt-e olyan új stratégiai szemléletváltás a szociális ellátó rendszerben, amely gyökeresen megváltoztatta az intézmények helyét, szerepét, nem utolsósorban pedig az államhoz való viszonyát? 3. Beszélhetünk-e újraállamosításról akkor, amikor a tulajdonformákat nem érintették a változások? Ennek megfelelően a könyv első része az idősek otthonainak tényszerű bemutatását tartalmazza – Magyarországon ilyen elemzés még nem került a nyilvánosság elé, részben az adatbázisok hiánya, részben a kutatások érdektelensége miatt –, mely képet ad a fenntartókról, a gondozotti létszámokról, a működési feltételekről és a szolgáltatási kínálatról. A kutatásból kiderül, hogy a fenntartók többsége nem állami szerv, hanem egyházi szerv vagy alapítványi formában működő szervezet. A második rész az otthonokra vonatkozó joganyagot elemzi 1990-től napjainkig. A szerző kimutatja, hogy a kezdeti lépéseket és a kezdeti elképzeléseket hamar negligálta az állami szabályozás, így a kilencvenes évek közepétől egy visszafordíthatatlan újraállamosítás kezdődött el. Fokozódott a forráskivonás, s egyúttal az állam ellehetetlenítette a piaci alapon működő szolgáltatásokat. A 2008-as évtől kezdődően egyértelműen a kötött szolgáltatási rendszer, lényegében a rendszerváltás előtti strukturális helyzet állt elő, hosszú várólistákkal, süllyedő szolgáltatási színvonallal, ám egy mindenben tettre kész állami bürokráciával a háttérben. Végül a harmadik rész elméleti alapon kísérli meg összefogni a civil szektor vonatkozó fogalmi és társadalomelméleti problémáit.