Mező István (szerk.): Regionalizmus és önkormányzatiság

Első közelítésben a régiót olyan területi szintként definiálhatjuk, mely a központ és a hagyományos területi egységek (megyék, tartományok) közé ékelődik be. Alaposabb elemzés után azonban világosan láthatjuk, hogy a régió nem pusztán területbeosztási kategóriaként jelenik meg, hanem az államszerkezet új minőségi jellemzőjeként is. Úgy is fogalmazhatunk, hogy a regionalizált államok sajátos harmadik utat képviselnek az unitárius és a föderatív berendezések között, s így létrejöttük a nemzetállam hagyományos felfogását alapjaiban változtatja meg. A Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara által gondozott tanulmánykötetben neves szerzők és fiatal kutatók a politológia, az alkotmányjog, a közigazgatás-tudomány és a településföldrajz oldaláról tekintik át a magyar régiók létrehozásának társadalmi, jogi, politikai kérdéseit, amellett hogy kitekintést adnak a regionalizmusnak az Európai Unión belüli fejlődési tendenciáira.