Szabadfalvi József: A cselekvőségi elmélettől az újrealizmusig

A magyar jogbölcseleti hagyomány újrafelfedezésének az 1980-as évek közepétől lehetünk tanúi. Ekkorra már végleg meggyengültek a szovjet típusú marxizmus hazai pozíciói. A korábban megkérdőjelezhetetlen paradigmák kritikája már nem jelentett az érintett kutatók számára egzisztenciális ellehetetlenülést. Az új utak keresésének egyik formájaként jelent meg a - fordulat éve - előtti magyar jogbölcseleti hagyomány tanulmányozása, melyből mindazok kiveszik részüket, akik elfeledett értéket látnak e tradícióban. Az európai tudományos vérkeringésbe való újbóli bekapcsolódás alapvető feltétele, hogy ismerjük és tisztában legyünk jogbölcseleti hagyományainkkal, s használjuk fel mindazokat az eredményeket, amelyeket elődeink felhalmoztak. Jelen kötet a szerzőnek az 1945 előtti magyar jogbölcseleti gondolkodás történetével kapcsolatos, elmúlt öt évben megjelent írásait tartalmazza. Megjelentetésének célja, hogy - a különböző helyeken publikált tanulmányokat összegyűjtve - tovább árnyalja a magyar jogfilozófiai gondolkodásról alkotott képünket.