Pénzügyi Jog és Közmenedzsment Tanszék

ikon_munkatarsak.png Tanszéki munkatársaink
ikon_dokumentumtar.png Tanszéki dokumentumtár
ikon_oktatott_targyak.png Oktatott tárgyak

Tanszékünkön dr. Horváth M. Tamás egyetemi tanár, az MTA Doktora vezetése mellett három főállású egyetemi tanársegéd dolgozik, s az oktatásba óraadó oktatók is bekapcsolódnak. Tanszékünk rendkívül sokrétű oktatási feladatot lát el mind az osztatlan jogász, mind az osztott igazgatásszervező és közigazgatási menedzser képzésben. Az igazgatásszervező és közigazgatási menedzser képzések koordinátora és főfelelőse karunkon dr. Horváth M. Tamás, akinek nevéhez e képzések tematikájának kidolgozása és a képzések beindítása kötődik. Az alapképzésben tanszékünk nyolc kötelező tárgyat jegyez, a mesterképzésben pedig öt kötelező tárgy tartozik hozzánk. A tanszék által a jogászképzésben oktatott tárgyak köre az elmúlt években kibővült, jelenleg a Pénzügyi jog és közpénzügyek tárgy mellett a Közigazgatási menedzsment tárgyat is oktatjuk. Tanszékünk több szabadon választható tárgyat kínál az érdeklődő hallgatóknak, magyar és német nyelven egyaránt.

A Pénzügyi jog tárgy oktatására a Jog- és Államtudományi Intézet felállásától 2000-ig a Közjogi Intézet keretein belül került sor. 1998-ig a tárgyat dr. Várnay Ernő, 1998 és 2000 között pedig dr. Bende-Szabó Gábor jegyezte. Az önálló Pénzügyi Jogi Tanszék felállítására 2000-ben került sor, melyet 2003-ig dr. Bende-Szabó Gábor vezetett. Jelenlegi formáját a tanszék 2003-ban nyerte el: ettől az évtől kezdve a tanszékvezető dr. Horváth M. Tamás, profilunk bővülése miatt tanszékünk elnevezése pedig a Pénzügyi Jog és Közmenedzsment Tanszék elnevezésre módosult.

Tanszékvezetőnk, dr. Horváth M. Tamás egyetemi tanár, az MTA Doktora, a Kar tudományos és fejlesztési dékánhelyettese. Jelenleg a tanszéken a tanszékvezető mellett három főállású egyetemi tanársegéd dolgozik, s az oktatásba három óraadó oktató is bekapcsolódik. Tanársegédeink közül dr. Csűrös Gabriella 2008-ban, dr. Balla Zsuzsanna 2009-ben szerzett doktori abszolutóriumot, dr. Szilágyi Bernadett pedig 2009-ben kezdte meg doktori tanulmányait.

Tanszékünk rendkívül sokrétű oktatási feladatot lát el mind az osztatlan jogász-, mind az osztott igazgatásszervező és közigazgatási menedzser-képzésben. A karunkon 2006-ban indult igazgatásszervező alapképzésben és az erre épülő közigazgatási menedzser mesterképzésben tanszékünk oroszlánrészt vállal. E képzések koordinátora és főfelelőse dr. Horváth M. Tamás, akinek nevéhez e képzések tematikájának kidolgozása és a képzések beindítása kötődik. Az alapképzésben tanszékünk nyolc kötelező tárgyat jegyez (Közigazgatási menedzsment 1-2. gyakorlattal, Államháztartástan 1-2. gyakorlattal, Közigazgatási urbanisztika 1-2., Informatikai alapismeretek, Közgazdaságtan 1-2., Közigazgatási informatika, Regionális politika, Számviteli alapismeretek), a mesterképzésben pedig öt kötelező tárgy tartozik hozzánk (Közpénzügytan 1-2. gyakorlattal, Dokumentumkezelés és tájékoztatási rendszerek, Elektronikus és mobil igazgatásszervezés, Gazdasági közigazgatás, valamint Adatbázis-kezelés, információvédelem gyakorlattal). Az igazgatásszervező képzéshez kapcsolódóan tanszékünk koordinálja az osztott képzésben részt vevő hallgatók közigazgatási gyakorlati képzését is.

A tanszék által a jogászképzésben oktatott tárgyak köre 2003-tól folyamatosan bővül: ekkor társult a Pénzügyi jog és közpénzügyek tárgy mellé a Közigazgatási menedzsment, amelyet a joghallgatók kötelezően választható tárgyként hallgathatnak. Emellett tanszékünk több szabadon választható tárgyat is kínál az érdeklődő hallgatóknak, magyar és német nyelven egyaránt (Die Europäische Wirtschafts- und Währungsunion und der Euro, Europäischer Binnenmarkt, Helyi pénzügyek és menedzsment, Kiegészítő gyakorlat a közigazgatási, jogi informatikai ismeretek bővítésére, valamint Elektronikus ügyintézés).

Oktatóink kutatási tevékenysége is sokszínű. Dr. Horváth M. Tamás (D.Sc.) nagy ívű kutatói pályáját jelzi számos, magyar és idegen nyelven megjelent monográfiája, tanulmánykötete és egyéb publikációi. Fő kutatási területe jelenleg a közszolgáltatások és közfeladatok szervezésének problémái, valamint az önkormányzati pénzügyek szabályozási kérdései. Tanszékünk fiatal oktatói jelenleg az alábbi területeken végeznek tudományos munkát: kormányzati szintek közötti pénzügyi kapcsolatok, regionális politika, közbeszerzések joga, az agrár- és vidékfejlesztési források közpénzügyi aspektusai és annak új irányai.

A tanszék elnevezésének változásai:
  • 1996–2000: Közjogi Intézet
  • 2000–2003: Pénzügyi Jogi Tanszék
  • 2003– : Pénzügyi Jog és Közmenedzsment Tanszék

A tanszék oktatói:
  • 1997–1998: dr. Várnay Ernő (egyetemi docens, tárgyjegyző)
  • 1998–2000: dr. Bende-Szabó Gábor (egyetemi docens, tárgyjegyző)
  • 2000–2003: dr. Bende-Szabó Gábor (egyetemi docens, tanszékvezető)
  • 2003– : dr. Horváth M. Tamás (egyetemi tanár, D.Sc., tanszékvezető)
  • 1997–2005: dr. Számadó Krisztina (óraadó)
  • 1997–2005: dr. Nagy Emília (egyetemi tanársegéd)
  • 2006– : dr. Nagy Emília (óraadó)